Zamiatarki na ulicach miast

Nowoczesne maszyny przeznaczone do oczyszczania terenów miejskich to właśnie w specjalny sposób zaprojektowane zamiatarki drogowe. Ich wygląd z pewnością jest na tyle charakterystyczny, że maszyny te rzucają się w oczy będąc w terenie. Pojazdy te mają odpowiednią wielkość do poruszania się w przestrzeni miejskiej (są niewielkie, kompaktowe, zwrotne), mają także odpowiednio zaprojektowany osprzęt, który umożliwia szczotkowanie, odkurzanie i mycie na mokro. Dodatkowo, podczas przejazdu tych maszyn usuwane są z powierzchni dróg niewielkie odpady. Całym procesem oczyszczania ulic steruje operator zamiatarki.

Czy oczyszczanie miasta z wykorzystaniem zamiatarek jest kompleksowe? Jak najbardziej, dlatego też maszyny te są powszechnie wykorzystywane. Podstawowym zadaniem zamiatarki jest szczotkowanie powierzchni dróg, chodników, poboczy, deptaków a nawet torowisk. To zamiatanie, które połączone jest z myciem na mokro i odpylaniem ulic. Jak wygląda w praktyce ten proces?

Zamiatanie z wykorzystaniem szczotek obrotowych

Każda zamiatarka posiada specjalne szczotki obrotowe, które mogą być umieszczone z przodu lub też z boku maszyny w zależności od modelu. Tak wygląda to w przypadku kompaktowych, miejskich modeli zamiatarek, większe zamiatarki czasem dysponują też osprzętem wleczonym. To, jak prezentują się takie maszyny można zobaczyć bezpośrednio na stronie Terberg Matec– przedsiębiorstwa, które zajmuje się dystrybucją tych pojazdów. W Terberg Matec można też serwisować ten sprzęt nie martwiąc się o dostępność części Johnston, które bywają potrzebne podczas dokonywania napraw.

Szczotki obrotowe wykonywane są z bardzo trwałego tworzywa sztucznego. Dzięki temu cechuje je bardzo wysoka wytrzymałość, co jest ważne ze względu na fakt, że poruszają się one bardzo szybkim ruchem obrotowym podczas swojej wielogodzinnej pracy w terenie. Szczotki te można ułożyć w pożądanym rozstawie. Są one bowiem zainstalowane na specjalnych wysięgnikach hydraulicznych. Manewrowanie rozstawem szczotek pozwala lepiej dopasować sposób sprzątania do konkretnego terenu. Dzięki temu można efektywnie oczyszczać nawet bardzo wąskie uliczki czy też pobocza.

Szybki ruch szczotek obrotowych mógłby powodować niepożądane unoszenie się pyłu i kurzu do góry. Aby tak się nie działo- szczotki są zraszane podczas swojej pracy, co pozwala uporać się z tym problemem. Dodatkowo, bezpośrednio przy szczotkach zainstalowana jest dmuchawa, która wciąga i zasysa drobne odpady, jakie zostają poderwane w górę poprzez ruch obrotowy szczotek. Dzięki temu można od razu pozbyć się niewielkich śmieci z przestrzeni miejskiej. Dzięki takiemu oczyszczaniu miejskie ulice mogą się prezentować znacznie lepiej, co wpływa na odbiór miasta tak przez jego mieszkańców jak i turystów.